Як намалювати лице

Як намалювати лице

Т очка, точка, огірочок – вийшов чоловічок. Нічого складного. Такі портрети може малювати будьхто здатний тримати олівець, але ми то з вами прагнемо до більшого! Будемо вчитися, як малювати лице правильно. Але перш ніж взятися за олівець поговоримо трохи про теорію непростої, але дуже цікавої справи. Як правильно побудувати портрет? Що треба знати для цього?

Як намалювати лице

Кілька слів про пластичну анатомію

Якби вам запропонували на впізнання два черепа, один бідного Йоріка, а другий самого Гамлета, то навряд чи ви відповіли хто з них хто. Чому? З однієї простої причини: всі люди влаштовані однаково, у нас схожий скелет, ті ж м’язи, внутрішні органи. По суті, будь-яка людина зібрана за єдиною схемою складання.

Як намалювати лице
Як намалювати лице поетапно

До чого це все? До того, що добре знаючи цю схему, ви зможете намалювати будь-яку людину. Наука про тіло людини називається анатомією, але нас більше цікавлять форми. Така анатомія називається пластичною. Ми впевнені, що ви – поважаючий себе художник або початківець художник . Насамперед, повинні ознайомитися з основами побудови нашого тіла. Почнемо ми з лицетворення.

Як правильно малювати лице

Як правильно малювати лице
 • Будь-яка голова в профіль відмінно вписується в квадрат. Лице в фас теж можна вписати в квадрат, але зверху доведеться додати вузеньку смужку в 1/6 від цього квадрата.
 • Зазвичай лице ділять на три рівні зони по вертикалі. Верхні це черепна коробка, яка прекрасно вписується в коло. Квадратні голови тільки на карикатурах зустрічаються. Середня частина – це очі, частина чола і ніс. Нижня – це підборіддя, губи і підстава носа.
 • Рівень очних яблук завжди знаходиться по центру від верхньої до нижньої вертикальних точок осьової лінії. Врахуйте, що ми говоримо про абсолютно пряме положення голови.
 • Очі завжди можна вписати в коло, причому відстань між ними завжди дорівнює діаметру того ж кола. Тобто між двома однаковими очима завжди є місце такого же третього ока.
Лице людини Лице, очі
 • Поважаючий себе художник повинен знати, що таке лобові горби на черепі, адже від їх рівня до закінчення підборіддя, по суті і знаходиться вся фасадна частина лиця. Саме її ділять ще на три вертикальні зони. Верхня – лоб, середня очі, вуха і ніс. Нижня губи і підборіддя.
 • Нижню частину треба поділити ще на три зони. Лінія губ буде на межі верхньої і двох нижніх. Довжину губ легко обчислити, провівши вертикалі з центру очей.
  Знання цих фундаментальних істин досить, щоб побудувати будь-який портрет.
Лице людини Як намалювати лице

Поетапний малюнок лиця олівцем

Ну що, у вас вже сверблять руки, щоб намалювати перший портрет по науці. Тоді вперед! Прикріпіть аркуш паперу, візьміть гострий олівець і гайда за нами, малювати схему побудови особи:

Поетапний малюнок лиця
 • Проведіть вертикальну осьову лінію по центру аркуша. Не забувайте, що всі лінії побудови малюємо ледве-ледве натискаючи на олівець.
 • Намалюйте по центру великий квадрат, щоб потім вписати в нього нашого чоловічка, точніше, його обличчя. Тут не треба застосовувати композиційне правило, залишати трохи більше місця знизу. Далі ви зрозумієте чому.
 • Розділіть квадрат на три рівні частини по вертикалі.
 • Візьміть розмір половини третьої частини нашого квадрата і додайте її зверху квадрата. Проведіть горизонтальну лінію – це верхня межа майбутньої голови. Заодно додасться та недостача, яка дозволить владнати справи з композицією.
 • Тепер визначаємо рівень розташування очних яблук. Пам’ятайте де вони повинні бути? Точно посередині від верхньої лінії до нижньої. Знаходимо середину на осьової лінії і проводимо горизонталь через неї. Тут будуть очі.
Як намалювати лице
 • Згадуємо про круглий череп і малюємо коло зверху. Яку? Її радіус дорівнює 1/3 відстані від верхньої до нижньої точки голови.
 • Малюємо ще одне коло внизу. Її радіус дорівнює ¼ того ж відстані.
 • З’єднуємо отримані окружності дотичними прямими. Вуаля, у нас вийшов овал обличчя!
Лице людини Малюнок лице людини

Тепер круглі очі. Ділимо відрізок між перетинами лінії очей з контуром лиця на п’ять рівних частин. Другий і четвертий відрізки – це місце для очей, вписуйте туди окружності.

Ніс. Довжину і розташування пам’ятайте! Середня третина нашого квадрата. Ширина носа внизу – це ширина третього ока.

Вуха завжди такої ж довжини як ніс, знаходяться в тій же зоні, тільки, само собою зрозуміло, по краях від основного овалу.

Губи. Згадуємо, що для їх розташування треба нижню третину квадрата поділити ще на три вертикальні зони, між верхньою і двома нижніми вісь губ. Їх довжину проектуємо з центру очей.

Усе. Ви побудували схему будь-якого людського лиця.

Як намалювати лице людини

Як намалювати портрет людини

Лице людини в анфас за своєю формою нагадує яйце, вузька сторона якого розташована внизу. Зверху воно округлене, а знизу – загострене. Однак перш, ніж почати креслити овал лиця, зверніть увагу на те, якої воно форми: овальної, квадратної або круглої.

Лице людини

Як тільки ви зобразили овал, проведіть на ньому одну вертикальну і дві горизонтальні лінії. Вертикальна розділяє його рівно навпіл – вона потрібна для того, щоб ваш малюнок був симетричним. Одна горизонтальна лінія також ділить лице навпіл, а друга розташовується приблизно посередині нижньої частини. Вони допоможуть вам приблизно намітити розташування очей, губ і носа.

Для більшої точності ці лінії можна додатково розділити на більш короткі відрізки. Нижня половина вертикальної буде складатися з п’яти відрізків. На кордоні другої знизу знаходиться кінчик носа, а під ним – лінія змикання губ. Верхню половину поділіть на чотири частини. Перша або друга відмітка зверху – це лінія росту волосся. А брови будуть розташовані, як правило, трохи нижче третьої точки.

Майте на увазі, що ці допоміжні лінії в результаті треба стерти, тому не натискайте на папір олівцем занадто сильно.

Тепер вам необхідно зробити приблизні штрихи там, де будуть перебувати ніс і лінія рота. Після цього можна переходити до малювання очей. Відстань між ними приблизно дорівнює ще одному оці. Ці анатомічні пропорції порушуються вкрай рідко, але якщо і так, то ви відразу помітите.


Зверніть увагу: ширина всього лиця в більшості випадків не перевищує ширину п’яти очей. Це ж «мірило» можна використовувати і для того, щоб визначити місце розташування рота: від нижньої губи до підборіддя – одне око.

Наступним етапом малюємо рот. Його величина і товщина залежить від анатомічної будови лиця вашої моделі. Щоб визначити приблизний розмір, прокреслите лінії від внутрішніх краєчків зіниць вниз.

Як намалювати лице людини в профіль

Форма голови в профіль також нагадує яйце, але спрямоване гострою частиною убік. Однак тепер допоміжні лінії потрібні для того, щоб розділити голову на череп і лице. Проведіть одну горизонтальну і одну вертикальну риску приблизно посередині малюнка. Їхнє становище може варіюватися в залежності від глибини черепа.

Як намалювати лице людини в профіль

Вухо розташовується безпосередньо за вертикальною лінією і між верхньою повікою і носом. Перенісся малюють трохи вище горизонтальної лінії. Для зображення інших частин лиця можна використовувати правила, які застосовуються для малювання портрета в анфас.

Малюємо важливі деталі лиця:

 • очі;
 • ніс;
 • рот;
 • брови.
Очі

Щоб намалювати очі, вам всього лише потрібно зобразити дві дуги, які з’єднуються між собою по краях.

Особливу увагу варто приділити промальовуванню райдужної оболонки. Професійні художники радять спочатку намалювати кружечок – зіницю, – зафарбувати його олівцем, а вже потім зайнятися райдужною оболонкою.

Не забудьте і про вії: нижні завжди коротші верхніх. У людей і ті, і інші ростуть зсередини назовні – це дуже важливо пам’ятати, якщо хочете зобразити правдоподібні і «живі» очі.

Якщо ви зображує людину в профіль, його очі будуть схожі на наконечник стріли. Райдужна оболонка з такого ракурсу взагалі не видно, лише очний білок. Однак, малюючи його, краще зобразити кілька тоненьких ліній, щоб око не виглядало моторошно білим.

Людський ніс має клиноподібну форму. Його крила і спинка малюються в самому кінці, однак ці пропорції необхідно враховувати ще на етапі створення начерку. Як правило, художники детально промальовані кінчик носа і ніздрі, а решта частини створюються за допомогою тіней і легких штрихів. Однак якщо ви малюєте лице в профіль або повернене на ¾, спинку носа краще зобразити точніше.

Починайте малювати рот з лінії, де губи змикаються. Ця крива – найдовша і яскрава з усіх ліній, які формують губи. Вона може бути змащеній (це зробить рот «розслабленим») або, навпаки, практично прямій. Щоб губи вийшли симетричними, креслите їх від центру до країв. Нижня губа найчастіше виглядає як м’яка дуга або навіть подобу півкола. Верхня завжди тонша, ніж нижня.

Тепер приступайте до створення тіней. Вони необхідні для того, щоб людина «ожила», а її портрет став реалістичним.

Уміння малювати лице – одне з найважливіших для художника. Далеко не всім вдається добре зробити це з першого разу. Однак при частій практиці результати не змусять себе довго чекати, і ви легко освоїте портрет.

Відео – як намалювати лице

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Q&A - "У вас питання? - У нас відповідь!"
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: