Клімат північної Америки

Клімат північної Америки

Поговоримо про кліматоутворюючі фактори і кліматичні пояси материка.

Головними факторами, що визначають кліматичні особливості Північної Америки , є географічне положення та конфігурація материка, розподіл форм рельєфу територією Північної Америки, циркуляція атмосфери та поверхневі течії океанів. А тепер давайте розглянемо докладніше кожен із них.

Північна Америка

Почнемо з географічного положення та конфігурації материка . Значна довжина Північної Америки з півночі на південь визначила формування її території всіх кліматичних поясів, крім екваторіального.

Зверніть увагу, що північна частина материка дуже широка, на відміну від південної. Таким чином, більша частина території Північної Америки розташована в помірних та високих широтах , з пануванням західного перенесення повітряних мас.

Одним із найважливіших кліматоутворюючих факторів Північної Америки – рельєф . Наявність на заході материка гігантської, витягнутої по меридіану, системи Кордильєра і величезних просторів рівнин у центральній частині створюють своєрідний “повітряний коридор” . Саме тому арктичні повітряні маси вільно проникають далеко на південь, а тропічні – навпаки, далеко на північ . До того ж високі гори Кордильєри обмежують вплив Тихого океану на клімат материка, тим самим вплив Атлантичного океану тягнеться до Скелястих гір.

Наступний кліматоутворюючий фактор – це циркуляція атмосфери . Північна Америка знаходиться в зоні дії трьох систем постійних вітрів . Крайня північ материка продувається вітрами північно-східного перенесення , що приходять із льодовиків Гренландії. У помірних широтах із боку Тихого океану на материк приходять вітри західного перенесення . Ну а на крайньому півдні материк знаходиться під дією атлантичних пасатів .

На клімат прибережних територій Північної Америки, крім усього іншого, впливають теплі (Аляскінська та Гольфстрім) та холодні (лабрадорська та каліфорнійська) течії .

Таким чином, Північна Америка лежить у всіх кліматичних поясах, крім екваторіального . Клімат материка формується під впливом холодних та сухих арктичних повітряних мас, морських та континентальних помірних повітряних мас, що різняться за властивостями у різні сезони, та тропічних повітряних мас .

У циркуляції атмосфери велику роль грають північно-східні пасати, західні вітри помірних широт. Меридіональне розташування гірських хребтів створює умови для проникнення холодних повітряних мас далеко на південь, а теплих далеко на північ. Великі відмінності в їх температурі створюють умови для утворення ураганів та смерчів .

Смерч, або торнадо , у перекладі з іспанської означає «обертається». Це є не що інше, як атмосферний вихор , який виникає в купчасто-дощовій (грозовій) хмарі і досягає самої поверхні Землі, у вигляді хмарного рукава або хоботу діаметром у десятки, і навіть сотні метрів.

Найпотужніші смерчі формуються біля Сполучених Штатів Америки. Ніде у світі торнадо не з’являються так часто, як у США: понад 800 смерчів щороку . Рекорд найсильнішого смерчу за швидкістю вітру , занесений до Книги рекордів Гіннеса , був зафіксований у США в містечку Вічіто-Фолс штату Техас 2 квітня 1958 року. Максимальна швидкість вітру становила 450 км/год . Тільки уявіть усю міць і силу цієї стихії. Такий смерч належать до категорії руйнівних , тобто. він частково або повністю руйнує міцні будинки, вирвані дерева переносить на деяку відстань, здуває верхній шар ґрунту, піднімає у повітря та переносить на значну відстань автомобілі та важкі предмети.iv>

Повернемося до карти Північної Америки. Як ми вже говорили, на материку виділяють шість кліматичних поясів . Північна Америка розташована в арктичному, субарктичному, помірному, субтропічному, тропічному та субекваторіальному кліматичних поясах. Розглянемо їх докладніше.

Північна Америка – кліматичні пояси

Арктичний кліматичний пояс

Арктичний кліматичний пояс включає території Північної Америки, що омиваються Північним Льодовитим океаном . Тут цілий рік панують холодні, сухі арктичні повітряні маси . Влітку тут найвищі температури не досягають позначки вище +8 ° C , взимку температури в середньому коливаються від -32 до -40 ° C і нижче у внутрішніх районах Гренландії. Опадів мало , особливо у північно-західних частинах Гренландії – їх тут менше 100 міліметрів на рік. У той же час на південно-східному узбережжі острова середньорічна кількість опадів за рахунок близькості до Північноатлантичної теплої течії може досягати навіть 800 міліметрів.

Субарктичний кліматичний пояс

Субарктичний кліматичний пояс охоплюється півострів Аляска, північну, північно-східну частину материка з Гудзоновою затокою та північ півострова Лабрадор . Дуже холодні ( -30 ° C ) і сухі зими, з приходом помірного континентального повітря, змінюються досить теплим ( +15 ° C ) і сухим влітку. Влітку опади на Аляску приносить західне перенесення з Тихого океану: на навітряних схилах їхня кількість збільшується до 700 міліметрів. Середньорічна сума опадів практично на всій території становить близько 250-300 міліметрів.

Помірний кліматичний пояс

Найбільший кліматичний пояс Північної Америки – скромний. Він займає північ Сполучених Штатів Америки та частину Канади .

Під дією Аляскинського течії на заході і Гольфстріму на сході помірний пояс зміщується на північ, а повітряні потоки від холодних вод Гудзонова затоки зрушують його межі на південь.

У зв’язку зі значною протяжністю із заходу на схід, у помірному поясі виділяють три кліматичні області.

В області морського клімату (узбережжя Тихого океану та західні схили Кордильєр) весь рік панують західні вітри, що приносять від 2000 до 4000 мм опадів. Середня температура січня становить від 0 °C на півночі до +4 °C на півдні, середня температура липня – коливається в межах від +12 °C до +16 °C .

Для області континентального клімату (це центральні частини континенту) характерні тепле літо (від +18 ° C на півночі до плюс +24 ° C на півдні), холодна зима (від -20 ° C на півночі до -16 ° C на півдні) та часті зміни погоди. Кількість опадів зменшується зі сходу на захід від 800 до 500 мм.

На Атлантичному узбережжі, де клімат має риси морського , відносно холодна та снігова зима (від -20 ° C на півночі до -2 ° C на півдні) змінюється негарячим вологим літом ( +16 ° C – +22 ° C ). Середньорічна кількість опадів становить 1000-1500 міліметрів.

Виходить, що у помірному поясі Північної Америки кількість опадів змінюється над широтному, а меридіональному напрямі . Мінімальна їх кількість припадає на міжгірські улоговини та підвітряні схили Кордильєр та Великих рівнин – 250  300 міліметрів. Максимум – на узбережжі Аляскинської затоки – понад 3000 міліметрів. Атлантичне узбережжя отримує 1000 мм опадів на рік.

Субтропічний кліматичний пояс має таку ж особливість розподілу, як і помірний. Помірні повітряні маси з опади взимку затримуються Кордильєрами, влітку на східне узбережжя мусон приносить вологе тропічне повітря. Середньорічна кількість опадів коливається тут від 100 мм на заході, до 1000 мм на сході. Контраст у зволоженні західного та східного узбережжя згладжений за рахунок меншої кількості опадів на березі Тихого океану, і більшого – Атлантичного.

Найтепліший клімат формується на Міссісіпській та Приатлантичній низовинах: тут літо дуже спекотне ( +24 °C ), а зима тепла ( +15 °C ). У Кордильєрах, у улоговині долини Смерті, була зафіксована найвища на материку температура +57 °C .

Тропічний кліматичний пояс займає вузьку частину материка з Мексиканським нагір’ям .
правильна межа пояса на західному узбережжі захоплює острів Каліфорнія, на східному – південь півострова Флорида. Весь рік на цій території панують гарячі тропічні повітряні маси . Саме завдяки цьому, клімат пояса образно називають «кліматом вічного літа» , оскільки тут важко виділити теплий та холодний сезони. Однак умови зволоження в межах пояса є різними. У зв’язку з цим виділяються дві кліматичні області.

Так, на узбережжі Мексиканської затоки протягом усього року опади приносить пасат, їх тут максимальна кількість – понад 3000 міліметрів.

Каліфорнійський півострів потрапляє під вплив потоків з континенту, що рухаються вздовж берегової лінії та охолоджуються Каліфорнійським течією; тому тут сухо (близько 500 міліметрів опадів) і дуже спекотно – близько +30 ° C влітку і +24 ° C взимку.

Субекваторіальний кліматичний пояс займає на материку дуже невелику територію Панамського перешийка . Незначність простору суші визначає високу вологість повітря взимку . Висока температура (вище +25 °C ) тут зберігається протягом року і майже не зазнає сезонних коливань. Опади (1500–2000 мм) випадають переважно влітку, коли сюди надходять вологі екваторіальні повітряні маси .

Говорячи про клімат Північної Америки не можна не згадати Кордильєри. Тут добре виражена висотна кліматична поясність . У нижньому поясі гір клімат не відрізняється від клімату навколишньої території. Під час підйому в гори змінюються температури та режим опадів. На вершинах Кордильєр лежать вічні сніги та льодовики .

Кліматичні умови Північної Америки дуже різноманітні.

Північна Америка лежить у всіх кліматичних поясах, крім екваторіального.

Основні кліматоутворюючі чинники Північної Америки: географічне положення – конфігурація материка, рельєф, циркуляція атмосфери і поверхневі течії океанів .

Кліматичні особливості рівнинної та гірської частин материка формуються та виявляються неоднаково.

Тропічний кліматичний пояс

Вся Центральна Америка, крім півдня, розташована у тропічному кліматичному поясі. Клімат тут визначають пасати. Пасати – це вітри, що дмуть від тропіків у напрямку екватора. Для цього вітру Північної Америки характерний постійний напрямок, переважно північно-східний у північній півкулі та південно-східний – у південному. Клімат у тропічному поясі в центральній частині сухий, що характеризується теплою та взимку (+8-+24) та спекотним літом (+16 – +32). У східній частині клімат вологий та спекотний.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Q&A - "У вас питання? - У нас відповідь!"
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: